Reklama

Przeciwnicy ekshumacji Franco piszą do papieża

Przeciwnicy ekshumacji Franco piszą do papieża

07.10.2019
Czyta się kilka minut
Dwa tysiące osób podpisało się pod listem z apelem o niedopuszczenie do ekshumacji gen. Francisco Franco.
S

Sygnatariusze listu uważają generała za „obrońcę Hiszpanii i wiary katolickiej”, a lata jego dyktatury za czas „pokoju, rozwoju i dobrobytu” oraz „wiernego naśladowania nauki Pana naszego Jezusa Chrystusa”. Ekshumację nazywają „gwoździem do trumny, w której [rząd] pragnie pochować nas, hiszpańskich katolików”.

Konflikt w sprawie pochówku generała trwa od lat. Od 1975 r. Francisco Franco spoczywa w podziemnej bazylice w Dolinie Poległych, mauzoleum ofiar wojny domowej. W czerwcu 2018 r. zapowiedź ekshumacji była jedną z pierwszych decyzji socjalistycznego rządu Pedro Sáncheza. Od tej pory rodzina generała robiła wszystko, by ją powstrzymać. Wiele wskazuje, że poniosła klęskę. 24 września hiszpański Sąd Najwyższy oddalił jej sprzeciw. Rząd chce pochować Franco na cmentarzu El Pardo-Mingorrubio obok jego żony. Premier zapewnił, że przenosiny nastąpią jeszcze przed zapowiedzianymi na 10 listopada powtórnymi wyborami parlamentarnymi.

List do papieża jest ostatnią próbą zapobieżenia ekshumacji. Jest także głosem najbardziej radykalnych zwolenników Franco i przeciwników ustawy o pamięci historycznej z 2007 r. – zabroniła ona gloryfikowania dyktatury, usunęła frankistowską symbolikę z przestrzeni publicznej i dała wsparcie rodzinom, które 70 lat po wojnie wciąż poszukują anonimowych mogił ofiar frankistowskich represji. Historycy szacują, że w latach 1936–1939 nacjonaliści rozstrzelali około 130 tys. cywilów, w ramach wspieranych przez władze wojskowe represji politycznych. W tym samym czasie na skutek tzw. czerwonego terroru (anarchistycznego i komunistycznego) zginęło ok. 50 tys. osób, w tym ponad 7 tys. duchownych. W ostatnich latach 1700 zakonników i księży, zamordowanych w latach 1936-39, zostało beatyfikowanych jako męczennicy za wiarę.

Jak dotąd Stolica Apostolska zachowywała dystans w sprawie ekshumacji gen. Francisco Franco. Podobne stanowisko zajmuje hiszpański episkopat. Jedynie przeor Doliny Poległych o. Santiago Cantera, były członek Falangi, z uporem odmawia rządowi dostępu do podziemnej bazyliki. Zapowiada, że usłucha jedynie papieża. Jesienią 2018 r. hiszpańska wicepremier Carmen Calvo uzyskała jednak zapewnienie sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, że Watykan nie będzie sprzeciwiał się ekshumacji. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]