Reklama

Przeciw korupcji, bez CBA

Przeciw korupcji, bez CBA

09.10.2007
Czyta się kilka minut
Centralne Biuro Antykorupcyjne staje się krok po kroku wszechogarniającą służbą specjalną. Co gorsza, jest to instytucja faworyzowana przez obóz rządzący, można wręcz odnieść wrażenie, że premier Kaczyński lubi i ceni CBA bardziej nawet niż ministra sprawiedliwości. Wszystko, co złe, było jednak do przewidzenia. Ustawa o CBA zawiera kilka przepisów nasuwających wątpliwości, co do zgodności z Konstytucją. Rozporządzenie premiera do tej ustawy z września 2006 r. jest, co tu dużo mówić, sprzeczne i z ustawą o CBA, i z Konstytucją. A porozumienie między ZUS a CBA o stałym dostępie Biura do danych Urzędu o 25 milionach osób i firm jest po prostu groźne. Funduje nam wszystkim drastyczne pogwałcenie prywatności, które nie ma godziwego uzasadnienia.
P

Powoli zbieramy złe owoce współpracy PiS i PO, partii, które chciały w imię projektu budowy IV RP na gruzach III RP zniszczyć porządek konstytucyjny - bo jak inaczej nazwać lekceważenie i łamanie Konstytucji przez uchwalanie takich ustaw jak o CBA czy wprowadzenie lustracji totalnej. Nawet jeśli najgorszego udało się uniknąć, pozostaje trudne zadanie naprawienia szkód wyrządzonych w porządku konstytucyjnym. Zadanie niełatwe ze względu na szantaż moralny, do jakiego uciekł się premier Kaczyński, który krytykom pełnego udostępnienia CBA danych ZUS zarzucił, że "umacniają pozycje przestępców". Jakieś tam prawa człowieka, jakaś tam praworządność, jakaś tam Konstytucja - nie przychodzą premierowi do głowy.

Ale nie ma wyjścia: trzeba uwolnić się od obsesji i szantażu, głośno domagając się szacunku dla Konstytucji. Trzeba też odważnie powiedzieć, że korupcję...

1009

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]