Reklama

Protokół rozbieżności

Protokół rozbieżności

10.03.2014
Czyta się kilka minut
Wojciech Feleszko, wnuk autora „Kamieni na szaniec”: Niczego się nie dowiadujemy o wartościach, które ukształtowały bohaterów filmu, o domach, z których wyszli. Dlatego wycofałem swoje nazwisko, nie chciałem się pod tym filmem podpisać.
Fot. Marcin Makowski / MONOLITHFILMS
K

KS. ANDRZEJ LUTER: Jesteś kustoszem spuścizny po swoim dziadku. Opowiedz, jak wpłynął na Twoje życie?
WOJCIECH FELESZKO: Mój dziadek to postać wielowymiarowa, z tym że jeśli chodzi o wojenną konspirację, był niezwykle hermetyczny, niewiele o niej opowiadał. W rozmowach nie padały pytania w stylu: „Dziadku, jak strzelałeś do Niemców?”. Takie rozmowy nie wchodziły w rachubę.
Jako najbardziej osobiste przeżycie wspominam moment, kiedy ofiarował mi „Antka Cwaniaka”, miałem wtedy siedem albo osiem lat. Oszalałem na punkcie tej książki i natychmiast zamarzyłem by zostać wodzem zuchów. Moje marzenie spełniło się po latach, jako skutek zwykłej drogi harcerskiej w dobrej warszawskiej drużynie, aż do funkcji drużynowego. Z perspektywy czasu widzę, że dziadek umyślnie podsunął mi tę książkę, wyczuwając we mnie materiał na instruktora harcerskiego. Po...

21457

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]