Reklama

Śladem „Antka”

Śladem „Antka”

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Zdradził ktoś inny. Henryk Ostrowski zachował się w śledztwie bohatersko, udało mu się zwodzić Niemców przez kilka dni. Ale czarna legenda wciąż trwa – nawet teraz, po filmie Roberta Glińskiego.
Henryk Ostrowski ps. „Heniek” (z prawej), z bratem Zygmuntem (oficerem WP) i siostrą Barbarą; druga połowa lat 30. Fot. Archiwum rodziny Ostrowskich
B

Było tak: kiedy „Rudy” umarł, „Zośka”, za namową rodziny, wyjechał na kilka dni poza Warszawę, żeby spisać ostatnie rozmowy z przyjacielem, szczegóły akcji pod Arsenałem i historię „Pomarańczarni”, konspiracyjnej drużyny starszoharcerskiej, do której należał.
„Zośka” swoją relację nazwał „Kamienie przez Boga rzucane na szaniec”. Jedna z czterech kopii trafiła do jednej z najważniejszych postaci w podziemnym ruchu harcerskim – Aleksandra Kamińskiego. Kamiński, chcąc napisać książkę pokrzepiającą serca młodych czytelników i upamiętnić bohaterów Szarych Szeregów wydał w 1943 r. pierwszą wersję „Kamieni na szaniec”.
Kamiński opierał się na faktach, ale pisał prozę, w związku z tym nie zweryfikował informacji pochodzących od „Zośki”, a rzeczywistych bohaterów ukrył pod łatwymi do rozszyfrowania pseudonimami. W swojej książce odpowiedzialnością za męczeństwo Jana Bytnara „...

16503

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]