Reklama

Prorok kąsa sumienie

Prorok kąsa sumienie

20.02.2017
Czyta się kilka minut
Syjon mówił: »Pan mnie opuścił i Bóg zapomniał o mnie«. Czy może kobieta nie miłować dziecka swego łona? Lecz gdyby nawet ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie!”.
T

Tak Bóg zapewnia Izraelitów o swojej do nich miłości. Tymczasem dzieje Izraela to pasmo przeplatających się wydarzeń szczęśliwych i tragicznych. Holokaust jest szczytem tej dialektyki. Potwornym i bohaterskim. To prawda, począwszy od Kaina, mordowaliśmy się nawzajem, jak tylko się dało, i jednocześnie zawsze znajdowali się ludzie, którzy nie tylko, że nie mordowali, ale brali w obronę mordowanych, nawet za cenę własnego życia. Zachowując proporcje, trzeba powiedzieć, że w każdej epoce zjawiał się ktoś, kto, powiedzmy, postępował w sposób niestandardowy. Takich ludzi zwykle bywa mało, ale to nie znaczy, jak mówi Leszek Kołakowski, że są oni przez to nieważni. Przeciwnie, czasem od jednego człowieka zależy cały świat.
Na ogół wolimy iść po najmniejszej linii oporu i unikać angażowania się w sprawy, które wymagają poświęcenia czasu, pieniędzy, wygody, zdrowia, nie mówiąc o życiu....

2891

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]