Reklama

Proces w odcinkach

Proces w odcinkach

27.11.2016
Czyta się kilka minut
Podczas kolejnej odsłony procesu przeciw twórcom niemieckiego serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” jako świadek występował historyk prof. Bogdan Musiał. Jego zeznania mogą okazać się przełomowe.
B. żołnierz AK Zbigniew Radłowski podczas procesu, Kraków, 18 lipca 2016 r. Fot. Jacek Bednarczyk / PAP
P

Proces wytoczyli: 92-letni dziś b. żołnierz AK Zbigniew Radłowski oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Pozwani – to niemiecka telewizja ZDF oraz producent serialu, firma UFA Fiction. Skarżący poczuli się urażeni wizją twórców serialu, którzy pokazali ich jako antysemitów i nacjonalistów współpracujących z Niemcami. Podczas poprzedniej rozprawy (w lipcu) Radłowski, uczestnik powstania warszawskiego i b. więzień obozu Auschwitz-Birkenau, mówił o serialu: „świadoma robota niemiecka”.

Pod specjalnym nadzorem

Aby dostać się na salę K-626 w nowej części krakowskiego Sądu Okręgowego, trzeba przejść przez drobiazgową kontrolę. Na sali głównie dziennikarze. A także świadek – prof. Bogdan Musiał, historyk. Jeszcze przed emisją serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” dostał do obejrzenia robocze wersje 1. i 3. odcinka. Mogło to być na przełomie września i...

6987

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"AK broniła miejscowej ludności z jednej strony przed banderowcami, a z drugiej przed bandami, których członkami byli Żydzi, ukrywający się po lasach i napadający na miejscową ludność w poszukiwaniu jedzenia." Proszę o rozwinięcie na łamach TP drugiej części tego twierdzenia. Temat Polaków antysemitów i Polaków ratujących Żydów był już przerabiany po wielokroć. Natomiast "bandy, których członkami byli Żydzi, ukrywający się po lasach i napadający na miejscową ludność w poszukiwaniu jedzenia" to coś nowego.

Proszę poszukać informacji o braciach Bielskich np. Otriad Bielskich lub informacji o leśnym Jeruzalem. Nowe nie jest, nawet był o nich film Opór (2008)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]