Reklama

Polonia non leguntur

Polonia non leguntur

13.05.2013
Czyta się kilka minut
Wizja „polskich antysemitów” i „akowskich kolaborantów”, którą powiela film niemieckiej telewizji publicznej ZDF, nie jest w Niemczech niestety niczym nowym. Podobnymi kliszami posługiwała się propaganda komunistycznej NRD.
Pomnik Polskiego Żołnierza i Niemieckiego Antyfaszysty z 1972 r. w berlińskim parku Friedrichshain (stan obecny). Fot. Rafał Żytyniec
S

Sposób, w jaki twórcy zrealizowanego przez niemiecką telewizję ZDF filmu „Nasze matki, nasi ojcowie” przedstawili żołnierzy Armii Krajowej, poddany został w polskich i niemieckich mediach słusznej krytyce [patrz „TP” nr 14 – red.]. Główny zarzut sprowadzał się do stereotypizacji akowców jako ugrupowania złożonego z antysemitów.
Jednak niewielu krytyków pokusiło się o odpowiedź na pytanie, na czym konkretnie ta stereotypizacja polega. Sięgając bowiem głębiej w pokłady niemieckich stereotypów o polskim sąsiedztwie oraz tzw. przezwyciężaniu przeszłości (jak Niemcy nazywają rozliczenia z historią), okazuje się, iż twórcy filmu – świadomie lub nie – odwołują się do sposobu mówienia o niemieckiej winie i postrzegania Polskiego Państwa Podziemnego, jaki charakteryzował „antyfaszystowską” politykę historyczną i propagandę komunistycznej NRD.
NRD I ZBIOROWA ABSOLUCJA...

10338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]