Reklama

Ładowanie...

Prezydentura i mit

Prezydentura i mit

16.04.2015
Czyta się kilka minut
Stanowisko redakcji „Tygodnika Powszechnego”.
C

Czy Lech Kaczyński był przeciętnym prezydentem? „Mity są ważne nie mniej niż badanie historii i przypominanie faktów” – powiedział w opublikowanej na tych łamach rozmowie Paweł Kowal, a my – właśnie szukając równowagi między mitem a badaniem historii i przypominaniem faktów, postanowiliśmy zaprezentować temat na okładce w sposób, który naszego rozmówcę oburzył.

Nie przyszło nam do głowy, że redakcyjna teza, nieopatrzona cudzysłowem, dwukropkiem czy pauzą, zostanie przypisana naszemu gościowi. Chcemy go więc przeprosić i zapewnić, że nie było naszą intencją manipulowanie jego poglądami (słów z okładki nie wypowiedział, tytuł rozmowy z nim brzmi „To był też wasz prezydent” i w pełni, jak sądzimy, odpowiada zarówno jej treści, jak poglądom naszego gościa). Przepraszamy też Pawła Reszkę, który sprawę przeciętności postawił w rozmowie jako pytanie do dyskusji, a okładki nie widział: stał się winny zamieszania, za które winna jest redakcja. Do sprawy bilansu prezydentury Lecha Kaczyńskiego wrócimy, w miarę możliwości poza kontekstem bieżącej polityki i bez intencji rozdrapywania czyichkolwiek ran.

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich, a także w...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]