Reklama

Prawo do jedzenia

Prawo do jedzenia

29.04.2008
Czyta się kilka minut
Haiti, delta Nilu, Mongolia, Indonezja: wszędzie dochodzi w tych dniach do buntów głodowych. A wkrótce pojawią się kolejne, bo na całym świecie rosną ceny żywności. Choć produkujemy coraz więcej jedzenia, liczba głodujących przekroczyła już miliard.
Ż

Żywność drożeje w tempie oszalałym. Między wiosną 2007 r. a lutym 2008 r. ceny pszenicy i soi na rynkach światowych się podwoiły. Kukurydza od jesieni 2007 r. podrożała o 66 proc. Cena ryżu w ciągu minionych 10 miesięcy wzrosła o 75 proc. Jeszcze ostrzej widać to w dłuższej perspektywie: z badań Banku Światowego wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat ceny żywności w świecie wzrosły o 83 proc., a samej tylko pszenicy - aż o 181 proc.!

Efekt: dziś głodują ci, którzy wczoraj nie dojadali, a pasa zaciskają bogatsi, którzy mają na czym zaoszczędzić. Najzamożniejsi - na Zachodzie - problemu raczej nie odczuwają. Po raz kolejny sprawdza się reguła, że wzrost cen jedzenia uderza najmocniej w biedaków. Im ludzie biedniejsi, tym większy jest udział wydatków, jakie ich gospodarstwa domowe przeznaczają na żywność: w krajach wysoko rozwiniętych to tylko ok. 15 proc., w ...

10676

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]