Reklama

Ładowanie...

Prawda jest w winie

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Trzy lata temu, w listopadzie 2003 r., gruzińska Rewolucja Róż zmiotła system posowiecki i rozpoczęła etap gwałtownych zmian: drogę na Zachód, do NATO i do Europy. Dziś z tamtego entuzjazmu lat niewiele zostało. Jakie będą losy Gruzji? Politycy przemijają, polityka się zmienia, prezydenci przychodzą i odchodzą, ale kraj i ludzie - zostają. Gruzją rządzą nie władcy, ale czas. Oraz - gruziński stół.
Święty Jerzy zabijający smoka: budowa pomnika najważniejszego gruzińskiego świętego na Placu Wolności w Tbilisi, lato 2006 /fit. W. Bartuzi
W

W Gruzji stół jest święty. Przy stole zasiadają ludzkie czyny, uczucia, sądy. Nad stołem czuwa anioł wina i jego człowiecze wcielenie: tamada. Tu mówi się o życiu i o śmierci. Tu rozdrapuje się rany i leczy zawiedzione serca, naprawia złamane kręgosłupy i oczyszcza zamulone codziennością dusze. Tu prosi się o zdrowie i wspomina zmarłych.

Nie ma Gruzji bez tradycji biesiadnej, bez toastów, w których jest mądrość przeszłych pokoleń i rwący nurt pragnień tych, którzy żyją i piją.

Na zdrowie!

Biesiady, zwane z rosyjska zastoljami, odbywają się z różnych okazji, a czasem i bez. Nie sposób wyobrazić sobie chrzcin, ślubu czy pogrzebu bez suto zastawionego stołu, przy którym licznie zgromadzona rodzina biesiaduje do późna, wypijając dziesiątki litrów wina - domowego, prawie nigdy kupnego. Nie można godnie zakończyć...

18051

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]