Reklama

Prawda jest w winie

Prawda jest w winie

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Trzy lata temu, w listopadzie 2003 r., gruzińska Rewolucja Róż zmiotła system posowiecki i rozpoczęła etap gwałtownych zmian: drogę na Zachód, do NATO i do Europy. Dziś z tamtego entuzjazmu lat niewiele zostało. Jakie będą losy Gruzji? Politycy przemijają, polityka się zmienia, prezydenci przychodzą i odchodzą, ale kraj i ludzie - zostają. Gruzją rządzą nie władcy, ale czas. Oraz - gruziński stół.
Święty Jerzy zabijający smoka: budowa pomnika najważniejszego gruzińskiego świętego na Placu Wolności w Tbilisi, lato 2006 /fit. W. Bartuzi
W

W Gruzji stół jest święty. Przy stole zasiadają ludzkie czyny, uczucia, sądy. Nad stołem czuwa anioł wina i jego człowiecze wcielenie: tamada. Tu mówi się o życiu i o śmierci. Tu rozdrapuje się rany i leczy zawiedzione serca, naprawia złamane kręgosłupy i oczyszcza zamulone codziennością dusze. Tu prosi się o zdrowie i wspomina zmarłych.

Nie ma Gruzji bez tradycji biesiadnej, bez toastów, w których jest mądrość przeszłych pokoleń i rwący nurt pragnień tych, którzy żyją i piją.

Na zdrowie!

Biesiady, zwane z rosyjska zastoljami, odbywają się z różnych okazji, a czasem i bez. Nie sposób wyobrazić sobie chrzcin, ślubu czy pogrzebu bez suto zastawionego stołu, przy którym licznie zgromadzona rodzina biesiaduje do późna, wypijając dziesiątki litrów wina - domowego, prawie nigdy kupnego. Nie można godnie zakończyć...

18051

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]