Reklama

Pożegnanie z VHS

Pożegnanie z VHS

25.07.2016
Czyta się kilka minut
Był symbolem lat 90., a dla nas synonimem nowoczesności, sposobem na kontakt z Zachodem, choćby oglądanym przez pełgające po ekranach szumy i paski, w towarzystwie mamroczącego lektora.
Fot. Tuomas Luukkonen / wikipedia.org
R

Regał z grzbietami kaset był powodem do dumy i obiektem zazdrości. Wypożyczalnie wideo demokratyzowały dostęp do popkultury, a ślub bez „kamerowania” uznawany był za nieważny. VHS uczył Polaków sztuki kompromisu (gdy chciało się nagrać odcinek „Airwolfa” na kasecie z „Beverly Hills 90210” siostry), obywatelskiej postawy (nieprzewijanie kaset przed oddaniem było aktem anarchii), ale też piractwa. Ostatni producent magnetowidów VHS, firma Funai, po 33 latach działalności ogłosiła właśnie, że kończy ich produkcję. Sprzedaż tych urządzeń, wypieranych najpierw przez DVD, a później przez VOD, spadła z kilkunastu milionów sztuk rocznie do 750 tys. w 2015 r. Analitycy nie wieszczą VHS-owi emerytury ze statusem koneserskiego nośnika, jak to się przydarzyło winylom. Po oświadczeniu Funai zapanowała raczej konsternacja – że ktoś jeszcze magnetowidy produkował. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]