Reklama

Poza konkurencją

Poza konkurencją

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Wkrótce jedna trzecia mieszkańców świata będzie znać mowę Szekspira. Ale nie tylko dlatego angielski dystansuje inne języki. Okazuje się on językiem najbogatszym: właśnie zarejestrowano milionowe słowo po angielsku.
Nauka angielskiego dla afgańskich uchodźców. Peszawar w Pakistanie, wiosna 2009 r. /fot. Andrzej Meller
G

Gdy Francuzi usłyszeli, że Sebastien Tellier - ich reprezentant w Eurowizji w 2008 r. - zaśpiewa po angielsku, zawrzało. Nie przekonywało tłumaczenie piosenkarza, że "to konieczne, aby przedstawić wszystkim słuchaczom francuską wizję życia". "Język francuski jest potężnym narzędziem wpływów w sferze kultury i jeśli my, Francuzi, z niego zrezygnujemy, co powiedzą inni?!" - oburzał się pewien poseł, zagorzały obrońca francuszczyzny. A minister kultury powiedziała, że dla kraju to wielki wstyd.

Czy trzeba lepszego dowodu, że angielski stał się językiem świata? Skoro we Francji, twierdzy antyangielskiego oporu, znalazł się ktoś, kto uznał, że tylko po angielsku dotrze do globalnej publiczności, jaki wybór mają ludzie innych języków?

Tym bardziej że - jak zauważa Terry Wogan, dziennikarz BBC, przez wiele lat prowadzący brytyjskie show Eurowizji -...

12050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]