Reklama

Poza konkurencją

Poza konkurencją

28.04.2009
Czyta się kilka minut
Wkrótce jedna trzecia mieszkańców świata będzie znać mowę Szekspira. Ale nie tylko dlatego angielski dystansuje inne języki. Okazuje się on językiem najbogatszym: właśnie zarejestrowano milionowe słowo po angielsku.
Nauka angielskiego dla afgańskich uchodźców. Peszawar w Pakistanie, wiosna 2009 r. /fot. Andrzej Meller
G

Gdy Francuzi usłyszeli, że Sebastien Tellier - ich reprezentant w Eurowizji w 2008 r. - zaśpiewa po angielsku, zawrzało. Nie przekonywało tłumaczenie piosenkarza, że "to konieczne, aby przedstawić wszystkim słuchaczom francuską wizję życia". "Język francuski jest potężnym narzędziem wpływów w sferze kultury i jeśli my, Francuzi, z niego zrezygnujemy, co powiedzą inni?!" - oburzał się pewien poseł, zagorzały obrońca francuszczyzny. A minister kultury powiedziała, że dla kraju to wielki wstyd.

Czy trzeba lepszego dowodu, że angielski stał się językiem świata? Skoro we Francji, twierdzy antyangielskiego oporu, znalazł się ktoś, kto uznał, że tylko po angielsku dotrze do globalnej publiczności, jaki wybór mają ludzie innych języków?

Tym bardziej że - jak zauważa Terry Wogan, dziennikarz BBC, przez wiele lat prowadzący brytyjskie show Eurowizji -...

12050

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]