Reklama

Powtórne przyjście

Powtórne przyjście

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Peter Brook zastanawia się, jak to się dzieje, że z największego dobra rodzi się przemoc i ucisk.
J

Jeżeli nie wierzysz w to, w co jesteś zaangażowany, to nie znaczy, że w środku tego jest pustka. Twoja wiara nie wnika w to, o co walczysz, ponieważ jest całkowicie zajęta gdzie indziej. Jest może najgłębszym osobistym pytaniem, czym jest to »gdzie indziej« - tak Peter Brook tłumaczył przed laty Andrzejowi Bonarskiemu istotę swojego teatru. Słowa te wydają się idealnie tłumaczyć fenomen ostatnich spektakli Brooka - ascetycznych, zadziwiająco chłodnych, w których aktorstwo oparte jest na epickim dystansie. Trudno powiedzieć, czy to jeszcze teatr, czy też - wciąż żywa na kontynencie afrykańskim, z którego pochodzi spora część zespołu Théâtre des Bouffes du Nord - sztuka opowiadania historii. Dosyć dokładnie da się za to zakreślić obszar "gdzie indziej", który obecnie penetrują artyści - są to zagadnienia religii. Brook analizuje warianty historii obecnej w wierzeniach różnych...

6860

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]