Reklama

Powrót po latach

Powrót po latach

26.04.2011
Czyta się kilka minut
Stefania Zahorska: WYBÓR PISM. REPORTAŻE, PUBLICYSTYKA, ESEJE - powstanie "drugiego obiegu", Nobel dla Miłosza i wymuszone przez Solidarność złagodzenie cenzury sprawiły, że jeszcze przed 1989 rokiem przywrócono krajowemu czytelnikowi sporą część dorobku pisarzy emigracyjnych. Boom na literaturę emigracyjną skończył się jednak w latach 90. i do dziś pozostały na jej mapie białe plamy. Dotyczy to także przedwojennej twórczości autorów, którzy po 1945 roku nie wrócili do Polski. Przykładem - zmarła w 1961 roku w Londynie Stefania Zahorska.
B

Była jedną z ciekawszych indywidualności w intelektualnym świecie Polski międzywojennej. Urodzona w 1889 roku w Krakowie jako Stefania Leser, w zasymilowanej rodzinie żydowskiej, maturę zdawała po... węgiersku, w Budapeszcie, gdzie mieszkała wtedy u starszej siostry; "W polskim gimnazjum doszłam właśnie do okresu rozbiorów, po czym musiałam się uczyć o licznych powstaniach węgierskich...". Studiowała w Berlinie i w Krakowie: medycynę, potem filozofię i historię sztuki. W 1919 roku obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim doktorat o początkach Odrodzenia w Polsce. Wyszła za mąż za Bohdana Zahorskiego, oficera Pierwszej Brygady i socjologa. W latach 20. zamieszkała w Warszawie. Po rozpadzie małżeństwa i samobójczej śmierci męża trwały związek połączył ją z Adamem Pragierem, ekonomistą i działaczem PPS-u. We wrześniu 1939 oboje uciekli z kraju, by spotkać się wkrótce w Paryżu, a...

3929

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]