Reklama

Powrót kota

Powrót kota

15.08.2016
Czyta się kilka minut
Dziesięć lat chodził własnymi drogami, ukryty przed ludzkim wzrokiem, aż przyłapali go naukowcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Fot. Mike Lane / AFP / EAST NEWS
K

Kot pustynny (Felis margarita) to drapieżnik wielkości domowego kota, o piaskowego koloru futrze i dużych uszach. Przedstawiciela zamieszkującego Półwysep Arabski podgatunku Felis margarita harrisoni ostatni raz zaobserwowano w 2005 r. Teraz, dzięki fotopułapkom działającym przez kilka miesięcy na zachód od Abu Zabi, tym rzadkim zwierzętom, bliskim zagrożenia wyginięciem, udało się zrobić 46 zdjęć, z czego 80 proc. między północą a szóstą rano. Kot na łowy wychodzi nocą, gdy robi się chłodniej, i jest tak dobrze przystosowany do życia na pustyni, że nie musi pić wody – pozyskuje ją z upolowanej zdobyczy. Badacze chcą poznać kocie zwyczaje, co pomoże w chronieniu tego gatunku. Tymczasem dowiedli już, że nie każdy kot nocą jest czarny. ©℗

Na podst. THE EUROPEAN JOURNAL OF WILDLIFE RESEARCH / IFLSCIENCE.COM

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przesliczny mruczus:)))

Normalnie wyczochrać takiego, a potem tydzień leczyć zadrapania :ROTFL
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]