Reklama

Powrót Absaloma

Powrót Absaloma

06.11.2017
Czyta się kilka minut
Czy król Dawid tęsknił za Absalomem? Jedno krótkie zdanie na ten temat brzmi zagadkowo: „serce królewskie obróciło się ku Absalomowi” (2 Sm 14, 1).
C

Co może oznaczać, że myślał o nim serdecznie albo gniewnie. Być może obie emocje go nękały. Absalom był jego synem, ale też bratobójcą. Dawid pewnie znał historię swoich przodków. Księga Rodzaju niemal w całości jest zbudowana wokół braterskich konfliktów i wzajemnej nienawiści, począwszy od historii Abla i Kaina po opowieść o wrzuceniu Józefa do studni pełnej skorpionów.

Zapewne musiały Dawidowi towarzyszyć bardzo gorzkie myśli. Przez trzy lata nic nie zrobił, by jego syn powrócił z wygnania. Zmienił zdanie pod wpływem intrygi Joaba, swojego hetmana i siostrzeńca. Jakimi motywami kierował się w tym przypadku zausznik króla, trudno powiedzieć. Wiemy już z dalszej lektury, że skutki powrotu Absaloma do Jerozolimy były opłakane. Nie powinien był wracać, chyba że był narzędziem Bożego gniewu i, jak zwykle bywa w biblijnych opowieściach, motywy, którymi kierują się ludzie, są...

3061

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]