Reklama

Powiedz to wprost

Powiedz to wprost

21.11.2016
Czyta się kilka minut
Twórczość artystów z grupy Wprost pozostaje aktualna nie dlatego, że jest polityczna, ale dlatego, że znów jest awangardowa.
Leszek Sobocki, Opakowanie, 1968 r. Fot. MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA
W

Wydało mi się nieskromnie, że o twórczości Macieja Bieniasza, Zbyluta Grzywacza, Barbary Skąpskiej, Leszka Sobockiego i Jacka Waltosia wiem wystarczająco dużo – w końcu to bohaterowie moich dni nastoletnich.

Niezłomni i prawdomówni, romantyczni i brutalni, prostolinijni i uważni, osadzeni w tradycji, a zarazem wywrotowi, absolutnie wolni (nie tylko politycznie) i zaangażowani w Solidarnościową „sprawę”.

Obawiam się wszelkich jubileuszy – a pretekst dla prezentacji dorobku grupy Wprost w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wyznaczały „okrągłe” ramy czasowe jej działalności, przypadające na lata 1966–1986.

W domach z betonu

Jeszcze w liceum zetknęłam się ze słynnym manifestem grupy Wprost, ogłoszonym niemal 20 lat wcześniej. W 1966 r. w krakowskim Pałacu Sztuki piątka artystów zorganizowała pierwszą wspólną wystawę: „...

9254

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]