Reklama

Potrzebujemy inności

Potrzebujemy inności

25.03.2008
Czyta się kilka minut
Miłość w autentycznym, chrześcijańskim ujęciu jest z zasady bardzo gwałtowna i jednostronna, zupełnie różna od miłości w ujęciu pogańskim, gdzie jest swego rodzaju kosmiczną równowagą - kocham cały wszechświat, mówię wszystkiemu »tak«.
Krytyka Polityczna, okładka
N

Nie! Miłość, jak mówi chrześcijaństwo, jest jednostronna, unilateralna. Miłość oznacza »kocham cię nade wszystko«: miłość jest tym, co buddyści nazywają źródłem zła. Miłość to swego rodzaju radykalny brak równowagi. Jak próbowałem pokazać w książce »Fragile Absolute« już Biblia, Paweł, w Liście do Koryntian, dostarcza bardzo zgrabnej analizy tej logiki skończoności. To bardzo tajemniczy fragment, cały ten passus o miłości (1 Kor 13). Tajemnica jest następująca. [Paweł] zasadniczo waha się między dwoma wersjami i rzecz w tym, jak sądzę, żeby czytać je razem. Pierwsza z nich to coś w rodzaju radykalnej afirmacji nadrzędnego statusu miłości: »nawet gdybym posiadł całą wiedzę, wszelką moc, a miłości bym nie miał, byłbym niczym« itd. Ale dwa akapity niżej powiada - jakbyśmy tego momentu nie wiedzieli wszystkiego - miłość jest wszystkim, co mamy. Właśnie to stanowi dla mnie...

3947

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]