Reklama

Potęga wizerunków

Potęga wizerunków

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Wydawało się, że spory ikonoklastyczne mamy już za sobą. Że kłótnie o wizerunki nie rozpalają już serc i umysłów. Ostatnie wydarzenia pokazują jednak, że znaki w przestrzeni wizualnej wciąż zachowują swoją potęgę.
Ś

Świadkami mocy wizerunków o wiele bardziej okazują się ci, którzy je niszczą, niż ci, którzy za nimi stoją. Tak było w przypadku podpalenia „Tęczy” na warszawskim pl. Zbawiciela i w przypadku wylania czerwonej farby na ścianę w Centrum Sztuki Współczesnej.
Zapewne ani Julita Wójcik – autorka „Tęczy”, ani Jacek Markiewicz – autor „Adoracji Chrystusa”, nie spodziewali się, że ich prace nabiorą nowych, niezamierzonych sensów, które popchną odbiorców aż do tak gwałtownych reakcji.
ANTYINTERPRETACJA
Nie wiem, jakie były motywy i z jaką świadomością podpalacz „Tęczy” przystąpił do swego ikonoklastycznego aktu. Wiemy jednak, jak jego akt został zinterpretowany przez część opinii publicznej. Wyraził to na Facebooku Bartosz Kownacki, poseł PiS: „Płonie pedalska tęcza na Placu Zbawiciela”. A Wojciech Cejrowski oświadczył: „Spalono Tęczę na Placu Zbawiciela....

10471

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]