Reklama

Podpalanie bluźnierstwa

Podpalanie bluźnierstwa

19.11.2013
Czyta się kilka minut
Trwa w kulturze działalność oszalałych skandalistów i w ogromnym tempie przybywa tych, którzy wokół szukają szatana i znajdują go, gdziekolwiek.
Jacek Marczewski, „Adoracja Chrystusa”. CSW, Warszawa, listopad 2013 r. Fot. Kamila Buturla
W

W warszawskim Zamku Ujazdowskim od 7 września do 15 listopada miało miejsce zdarzenie, które wielu uznało za profanację Krzyża Świętego i bluźnierstwo. Z jego stanowczym potępieniem wystąpili biskupi diecezji warszawskiej, gdańskiej, płockiej, włocławskiej i przemyskiej. Do Prokuratury Okręgowej w Warszawie wpłynęły wnioski o ściganie osób, które wówczas w Zamku Ujazdowskim dopuściły się obrazy cudzych uczuć religijnych, co wyczerpuje znamiona art. 196 kk. Urażonymi w swych religijnych uczuciach poczuli się posłanka PiS Anna Sobecka oraz Ryszard Nowak, przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony Przed Sektami i Przemocą.
Powodem całego poruszenia stał się film: kilkunastominutowy, dość niewyraźny zresztą. Widać na nim było polichromowany krucyfiks wielkości naturalnej, leżący na podłodze, do którego przywiera nagim ciałem młody mężczyzna. Gładzi ręce i nogi figury, przytula...

13409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]