Reklama

Post w Niniwie

Post w Niniwie

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Czterdzieści dni miał trwać post. O tej liczbie wspomina się w Księdze 146 razy. To słuszna miara dla próby możliwej przez ludzi do uniesienia.
Z

Zaczyna się przyznaniem do win, wymaga postu, skruchy, przemyślenia dotychczasowego postępowania, a kończyć może przemianą wewnętrzną. Czterdzieści dni trwał potop. Czterdzieści lat Hebrajczycy wędrowali przez pustynię. Czterdzieści dni prorok Mojżesz trwał na górze Synaj, skąd wrócił promieniejący niezwykłą jasnością. Przez czterdzieści dni szpiedzy penetrowali Kanaan, przynosząc złe wieści swemu ludowi. Przez czterdzieści dni Eliasz wędrował bez jedzenia i picia do góry Hebron. Przez czterdzieści dni Jezus pościł i walczył z pokusami.

Mieszkańcy Niniwy bez wahania założyli włosiennice. Król zszedł z tronu, usiadł jak Hiob w popiele i nakazał post i skruchę. „Ludzie i zwierzęta, bydło i owce niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i niech nie piją wody! Niech włożą włosiennice, zarówno ludzie, jak i bydło, i niech żarliwie wołają do Boga, niech każdy zawróci ze swojej złej...

2772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]