Reklama

Post w Niniwie

Post w Niniwie

26.08.2019
Czyta się kilka minut
Czterdzieści dni miał trwać post. O tej liczbie wspomina się w Księdze 146 razy. To słuszna miara dla próby możliwej przez ludzi do uniesienia.
Z

Zaczyna się przyznaniem do win, wymaga postu, skruchy, przemyślenia dotychczasowego postępowania, a kończyć może przemianą wewnętrzną. Czterdzieści dni trwał potop. Czterdzieści lat Hebrajczycy wędrowali przez pustynię. Czterdzieści dni prorok Mojżesz trwał na górze Synaj, skąd wrócił promieniejący niezwykłą jasnością. Przez czterdzieści dni szpiedzy penetrowali Kanaan, przynosząc złe wieści swemu ludowi. Przez czterdzieści dni Eliasz wędrował bez jedzenia i picia do góry Hebron. Przez czterdzieści dni Jezus pościł i walczył z pokusami.

Mieszkańcy Niniwy bez wahania założyli włosiennice. Król zszedł z tronu, usiadł jak Hiob w popiele i nakazał post i skruchę. „Ludzie i zwierzęta, bydło i owce niech nic nie jedzą, niech się nie pasą i niech nie piją wody! Niech włożą włosiennice, zarówno ludzie, jak i bydło, i niech żarliwie wołają do Boga, niech każdy zawróci ze swojej złej...

2772

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]