Reklama

Lady Ju

Lady Ju

08.05.2012
Czyta się kilka minut
Nazywano ją „gazową księżniczką”, „ukraińską Joanną d’Arc”, „ostatnim mężczyzną w ukraińskiej polityce”...
Kijów, 11 sierpnia 2011 r. Grigoriy Vasilenko, Ria Novosti, East News
Z

Zbliżał się sądny rok 2010, rok wyborów prezydenckich na Ukrainie – decydujących o tym, kto w najbliższych latach będzie rozdawał karty nad Dnieprem i korzystał z „resursów”. Premier Julia Tymoszenko rywalizowała ze swym poprzednikiem Wiktorem Janukowyczem o najważniejszą posadę w państwie. W agitacyjnych namiotach rozdawano plakaty, na których – obok wizerunku Tymoszenko – ryczało szczenię tygrysa. Zbliżał się chiński Rok Białego Tygrysa, w ZSRR zakorzeniła się ta chińska tradycja i przetrwała do dziś. Napis głosił: „Rozszarpię za Ukrainę!”.

Julia Tymoszenko była pewna wygranej. Jako premier prowadziła populistyczną politykę: podnosiła renty, emerytury i stypendia dla studentów, zamroziła też ceny usług komunalnych, a wszystko to bez pokrycia w kryzysowym budżecie. Jeśli coś jej nie wychodziło, winą obarczała prezydenta Wiktora Juszczenkę, który – w jej ocenie – blokował...

5022

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]