Reklama

Pomniki Ronaldo i masala futbol

Pomniki Ronaldo i masala futbol

w cyklu STRONA ŚWIATA
14.01.2022
Czyta się kilka minut
W indyjskim stanie Goa stanął pomnik Cristiano Ronaldo. Kontrowersje budzi nie tylko estetyka rzeźby, ale też kolonialna przeszłość.
Pomnik Cristiano Ronaldo w Calangute / fot. AA/ABACA/Abaca/East News
C

Cristiano Ronaldo, jeden z najwspanialszych atletów świata, nie ma szczęścia do wznoszonych ku jego czci pomników. Większość uznano za szkaradne, a ostatni, w indyjskim stanie Goa, odebrano jako obrazę. Piłkarz pochodzi z Portugalii, która przez prawie pięć stuleci władała tymi ziemiami jako kolonialna metropolia.

Najnowszy pomnik Ronaldo stanął pod koniec minionego roku w Indiach w dawnej rybackiej wiosce Calangute, przerobionej na kurort dla bogatych letników. Turystycznym zagłębiem stały się zresztą wszystkie plaże na północy Goa, dawniej zapomnianej przez Boga i ludzi krainy, do której przed pół wieku pielgrzymowały Dzieci Kwiaty z Zachodu. Hippisów dawno już w Goa nie ma, a zachodni turyści, którzy ich zastąpili, uznali pomnik za kolejną atrakcję podczas egzotycznych wakacji.

Wystawienie pomnika piłkarzowi z Portugalii oburzyło za to niektórych tubylców, a także...

9948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]