Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Pomnik powstanie, spory nie ucichną

Pomnik powstanie, spory nie ucichną

16.09.2014
Czyta się kilka minut
Przed kilkoma dniami ogłoszono międzynarodowy konkurs na pomnik „Ratującym-Ocaleni”, który ma powstać na skwerze przy Muzeum Historii Żydów Polskich.
T

To upamiętnienie ma być „wyrazem podziękowania nie od rządu, nie od miasta, ale od nas” – podkreśla pochodzący z Częstochowy amerykański przedsiębiorca i filantrop Zygmunt Rolat. Od nas, czyli „od tych Żydów, którzy byli ratowani i których potomkowie chcą teraz wyrazić ich wdzięczność”.
Budowę pomnika (szacowany koszt: 800 tys. dolarów) ma finansować założona przez Rolata Fundacja Pamięć i Przyszłość. Wyniki pierwszego etapu konkursu – pięć wybranych prac – zostaną ogłoszone 15 stycznia 2015 r., w kwietniu mamy poznać ostatecznego zwycięzcę, a na jesień 2015 r. zapowiadane jest odsłonięcie pomnika.
Uprzywilejowanie pamięci
Wybrano bardzo trudną lokalizację. Znajduje się tu wiele znaczących upamiętnień, z Pomnikiem Bohaterów Getta na czele. Każda kolejna interwencja w tę przestrzeń jest ryzykowna i musi budzić dyskusję, zwłaszcza że dotyka ona...

3746

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]