Reklama

Połysk i patyna

Połysk i patyna

05.10.2015
Czyta się kilka minut
Meble z czasów PRL wracają do łask. Współczesne miejskie wystawki i wyprzedaże sąsiedzkie to jednak coś więcej: element szerszej mody na świadomy i ekologiczny styl życia.
Meble i przedmioty z kolekcji Emilii Obrzut Fot. Jasna Sprawa Studio

​Kiedy wiosną tego roku jeden z instytutów Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił pozbyć się starych mebli, wyrzucając je do kontenera na śmieci, wokół szybko pojawili się zbieracze. Ktoś przygarnął tapicerowane krzesła z lat 60., ktoś inny – fotele klubowe. Największym powodzeniem cieszyły się proste modernistyczne biurka na metalowych nóżkach, nawet podniszczone i z niekompletnymi szufladami. Kolekcjonerzy, którzy uchronili meble sprzed lat przed marnym losem na wysypisku, zebrali się tam dzięki informacji na facebookowym profilu „Wysoki Połysk”. Emilia Obrzut, jego założycielka, przez kilka dni otrzymywała wiadomości od szczęśliwych łowców i zdjęcia ocalonych mebli w ich nowych domach.

Polowania na śmietnikach

Wystawki mebli i sprzętów domowych to w Europie dosyć popularny zwyczaj. W Niemczech, gdzie wiele osób wynajmuje mieszkania tymczasowo,...

12943

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]