Reklama

Ładowanie...

Połysk i patyna

05.10.2015
Czyta się kilka minut
Meble z czasów PRL wracają do łask. Współczesne miejskie wystawki i wyprzedaże sąsiedzkie to jednak coś więcej: element szerszej mody na świadomy i ekologiczny styl życia.
Meble i przedmioty z kolekcji Emilii Obrzut Fot. Jasna Sprawa Studio

​Kiedy wiosną tego roku jeden z instytutów Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił pozbyć się starych mebli, wyrzucając je do kontenera na śmieci, wokół szybko pojawili się zbieracze. Ktoś przygarnął tapicerowane krzesła z lat 60., ktoś inny – fotele klubowe. Największym powodzeniem cieszyły się proste modernistyczne biurka na metalowych nóżkach, nawet podniszczone i z niekompletnymi szufladami. Kolekcjonerzy, którzy uchronili meble sprzed lat przed marnym losem na wysypisku, zebrali się tam dzięki informacji na facebookowym profilu „Wysoki Połysk”. Emilia Obrzut, jego założycielka, przez kilka dni otrzymywała wiadomości od szczęśliwych łowców i zdjęcia ocalonych mebli w ich nowych domach.

Polowania na śmietnikach

Wystawki mebli i sprzętów domowych to w Europie dosyć popularny zwyczaj. W Niemczech, gdzie wiele osób wynajmuje mieszkania tymczasowo,...

12943

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]