Reklama

Polszczyzna pobożna

Polszczyzna pobożna

14.04.2009
Czyta się kilka minut
Długość kazań... Podobno nasz słuchacz nie jest w stanie skupić uwagi na dłużej niż 60 do 90 sekund. Choć jest to założenie prowadzące do powierzchowności, to jednak należy brać je pod uwagę.
"

"Polszczyzna" - w telewizji, w gazetach, w rozmowach, w SMS-ach, e-mailach, ale także polszczyzna naszych kazań i przekazu wiary. Dla księży przemawiających co tydzień i dla ich słuchaczy, dla uczących religii i dla uczniów sprawa dużej wagi. I ta polszczyzna się zmienia. W dawnych (nie tak zresztą dawnych) czasach kaznodzieja, który bez mikrofonów, głośników i wzmacniaczy musiał z ambony wykrzykiwać prawdy wiary do tłumów, siłą rzeczy mówił innym językiem niż ten, który dziś może wypowiadać subtelne refleksje głosem ściszonym, nawet szeptem, a zwielokrotniony przez instalację radiową krzyk nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku fizycznego.

Niegdyś słuchacze nie obcowali, jak dziś, z profesjonalnie przygotowanymi telewizyjnymi spikerami i komentatorami, nie oglądali co wieczór telenowel i filmów akcji. Kazania można było ilustrować tasiemcowymi "przykładami" (...

3681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]