Reklama

Ambona, która dryfuje

Ambona, która dryfuje

30.03.2018
Czyta się kilka minut
W prawej ręce kaznodziei powinna być Biblia, a w lewej gazeta – powtarza się na zajęciach z homiletyki. Homilia powinna mieć związek z życiem.
Święto Bożego Ciała, Kraków, 15 czerwca 2017 r. JAKUB WŁODEK / REPORTER
W

W artykule „Ambona, która parzy” Artur Sporniak wymienia siedem grzechów głównych polskiego kaznodziejstwa. Jak rozumiem, nie jest to jego czysto autorski ranking, ale wypadkowa opinii kapłanów, których przepytał, i jego własnych obserwacji. Zaskoczyło mnie umieszczenie politykowania na miejscu pierwszym. Przyznam, że rozpolitykowanego kaznodziei dawno nie słyszałem. Może to osąd wyprowadzony na podstawie ocen okolicznościowych kazań biskupów, ale kaznodziejstwo parafialne rzadko zajmuje się polityką. Zastanowiłem się więc nad kryterium doboru tych kaznodziejskich grzechów. Czy chodzi o te teologicznie najcięższe, to znaczy te najbardziej sprzeniewierzające się naturze homilii, czy też może najpowszechniejsze? Postanowiłem więc napisać suplement. Tym razem będzie to opinia autorska, bo wynikająca z ponad 20-letniego nauczania...

14874

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ksiądz się chwali, że od 20 lat naucza teorii i praktyki. No to proszę posłuchać, czego nauczył. Radzyń Podlaski, rekolekcje anno 2018. Jak w soczewce cała mizeria dzisiejszego polskokatolickiego kaznodziejstwa skupiona i jego wszystkie grzechy główne na czele z formacją - i śmiech na sali oczywiście, ponad 200 000 już się obśmiało z tych "rekolekcji".✚✚✚ https://youtu.be/SdVe_o4Cuho ✚✚✚ Ksiądz Draguła pisze, że nie spotyka rozpolitykowanych kaznodziei - hmm... może ksiądz się obraca w doborowym profesorskim towarzystwie, za mało po miasteczkach i wsiach jeździ - a to tamtejsi plebani obsługują większą część stada owieczek. Ja z kolei ze swojego doświadczenia powiem, że coraz trudniej spotkać księdza mądrego. Może też za mało jeżdżę.

Trudno mi się bić w piersi za cały kaznodziejski świat. Odpowiadam za tych, których uczyłem. Tego z Radzynia zapewniam, że nie. A przykładów politykowania w mej diecezji też nie znam, a jeżdżę po niej i chętnie słucham kazań.

Cenny i chyba niedoceniony przyczynek do tematu zawarty jest w tym tekście: https://www.tygodnikpowszechny.pl/mlot-na-kaznodziejow-152552 ✚✚ O do bólu szczerych i prawdziwych wspominkach i refleksjach benedyktynki z Żarnowca.

Dziękuję księdzu za mądry tekst, zazdroszczę diecezji wolnej od politykowania. Proszę przyjechać na południe Polski (woj. małopolskie, podkarpackie) a poczuje się czasem Ksiądz na mszy jak na zebraniu partyjnym. Kiedyś takie zebrania partyjne robił św.p. ksiądz Jankowski u św. Brygidy w Gdańsku. Przymykano na to oczy, bo walczył z komuną w słusznej sprawie. Tytuł artykułu Ambona parzy uważam za niezwykle trafny. Pan Sporniak mieszka w Małopolsce, tu wymyśla się przeróżne wybiegi, aby nie głosić homilii. Pisałem o tym w komentarzach do jego artykułu. Cóż, zachowania małopolskich księży diecezjalnych obciążają krakowskie seminarium. Ostatnio jego były rektor sam sobie wystawił nie najlepsze świadectwo w czasie nota bene homilii. A obecny arcypasterz Krakowa i jego "homilie" to już zgroza. Dla wiernych są rekolekcje, czy dla duchownych są jakieś warsztaty i kursy doskonalenia się w pracy duszpasterskiej?

Należałoby na stronach parafialnych umieszczać informacje kto o której godzinie odprawia msze i, co za tym idzie, głosi kazania. W ten sposób słuchacz mógłby ustalić sam ze sobą, kto do niego trafia, a kto wręcz przeciwnie, i wybierać kazania budujące, a jeśli nie, to przynajmniej omijać te irytujące. Bo to, że nasze kazania są takie fatalne, to chyba jednak nieprawda. Prawdą jest natomiast, że jak człowiek jest zmuszany wysłuchiwać kogoś, kto mu działa na nerwy, to może uznać, że to głupota, strata czasu, itp. Można sobie oczywiście ponarzekać, ale chyba lepiej i pożyteczniej jest poszukać miejsca, na które właśnie nie będzie powodu narzekać.

dlatego ze parzy nie da sie wszystkich do niej zebrac jak do Arki Noego , bo niektorzy boja sie ognia Sodomy.Ale pytanie kogo parzy ? wedlug artykulu chyba kaznodzieje ale powinna przede wszystkim parzyc nas sluchajacych jak w goracej saunie aby potem wyjsc z niej choc troche lepszymi. Ale moze lepiej kiedy dryfuje jak to Nasz MISTRZ wielokrotnie z lodzi przemawial aby go lepiej wszyscy siedzacy na trawie slyszeli..,a wiec po pierwsze w dzisiejszych kazaniach ks nie ma jakiejkolwiek DYKCJI.Zabierzmy chocby na chwile prad tzn mikrofon a nie ma kazania. Chlopie a czegos ty sie przez te 6/7 lat uczyl? Jezelis sie czegokolwiek poza dykcja nauczyl . ,to nie lacz do kupy wszystkich wzorow kazan na rok ABC I NIE CZYTAJ TEGO; tylko powiedz jak i dlaczego kochasz Swego Mistrza -wystarczy. Bron cie P.Boze jezeli bedziesz myslal podczas swego patriotycznego kazania o polityce czy nawet skromnej kolekcie,prtosze Cie nie wychodz nawet na ta wysoka ambone bo Cie sparzy i poplyniesz w niewiadomym kierunku. A jesli juz chodzi o konkretny kierunek to do O.TADEUSZA ZE SPIEWEM. Alleluja i DO PRZODU.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]