Reklama

Polska w oku

Polska w oku

15.03.2021
Czyta się kilka minut
Badania widzów kinowych ujawniły paradoksalne błaganie Polaków o „coś pozytywnego, coś, co nie będzie przesiąknięte tym, jacy jesteśmy”.
Marek Kondrat w filmie „Dzień świra”, reż. Marek Koterski MATERIAŁY PRASOWE
O

Opublikowany właśnie raport nazywa się niezbyt efektownie: „Polacy o polskich filmach – opinie Polaków o polskim kinie i ich postawy wobec polskiej produkcji filmowej”. Przynosi wyniki badań realizowanych w latach 2019-20 przez zespół badaczy z Uniwersytetu SWPS pod kierownictwem Mikołaja Cześnika na zlecenie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego FINA. Ich przedmiotem były wiedza i opinie polskich widzów o rodzimej produkcji filmowej, a także praktyki jej oglądania.

W obszar badań włączono wszelkie kanały kontaktu z filmem: kino, telewizję – bezpłatną i płatną, platformy VOD, internet, nośniki cyfrowe. Wyłączono z nich natomiast seriale, co chyba było nieuchronne, choć w kontekście interesującego mnie tu najbardziej zbiorowego autoportretu zobaczonego na ekranie – nieco problematyczne. Bardziej problematyczna jest sprzeczność między twierdzeniem, że wykonane na...

14982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Polacy lubią być karmieni kłamstwem i projektować nienawiść na dalekie i anonimowe osoby lub grupy. To nie jest jakieś wielkie odkrycie ani kinowe ani socjologiczne.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]