Reklama

Polska podsłuchowa

Polska podsłuchowa

20.10.2009
Czyta się kilka minut
"Nauczmy się żyć z podsłuchami" - tych cynicznych słów nie wypowiedział szef służb specjalnych państwa policyjnego, tylko wicepremier rządu RP Waldemar Pawlak. I rzecz nie w tym, żebyśmy naiwnie oburzali się na podsłuchy, których legalne stosowanie jest elementem każdego sprawnie funkcjonującego państwa, tylko w tym, żebyśmy nie uznali słów wicepremiera za determinantę naszego życia publicznego.
Z

Zresztą, Pawlak wie, co mówi: wszak dwa razy był premierem, a i jego PSL kilkakrotnie współtworzył rządy - na temat działania służb specjalnych musi zatem "coś" wiedzieć. Chociażby to, że... ciekną, i to nie od dzisiaj. Jak zresztą mają nie ciec, skoro prawo do stosowania podsłuchów telefonicznych ma w Polsce dziewięć służb? Jak mają nie ciec, skoro żaden z rządów po 1989 r. nie potrafił ich uszczelnić, a niektóre nawet chętnie odkręcały kurek, aby zdyskredytować przeciwnika politycznego?

Jeśli nawet przyjąć, że dziennikarze Cezary Gmyz z "Rzeczpospolitej" i Bogdan Rymanowski z TVN 24 byli podsłuchiwani legalnie przez ABW (a nie jest to takie pewne), to i tak nie sposób zrozumieć, dlaczego część tych podsłuchów zamiast, zgodnie z procedurą, zostać zniszczona, posłużyła jako materiał dowodowy w procesie cywilnym, jaki wiceszef ABW wytoczył pierwszemu z nich....

1627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]