Reklama

Polityczna łatwizna

Polityczna łatwizna

05.09.2017
Czyta się kilka minut
Dyskusję o gwałcie w Rimini najłatwiej sprowadzić do kwestii uchodźczej.
M

Można postraszyć. Jacek Sasin, PiS: „Każda taka tragedia, czy to zamach terrorystyczny, (…) to wszystko pokazuje, jak niebezpieczna jest dzisiaj Europa”.

Można, niezależnie od pełnionej funkcji, żądać rozwiązań niezgodnych z prawem. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki: „Dla tych bydlaków powinna być kara śmierci. Choć dla tego konkretnego przypadku przywróciłbym również tortury”.

Można popisać się ignorancją. Paweł Grabowski, Kukiz’15: „Była dyskusja na temat tego, czy to byli migranci, czy nie migranci. (...) Jeśli mówią po angielsku i nie mówią po włosku, to kim mają być? Chińczycy?”.

Dyskusja o gwałtach jest trudniejsza. Trzeba zmierzyć się z ich powszechnością (tylko w 2016 r. wszczęto w Polsce blisko 2,5 tys. postępowań). Przełamać tabu, związane m.in. z milczeniem skrzywdzonych kobiet (także tych zgwałconych przez partnerów). Powiedzieć „nie” argumentom typu „sama chciała”. „Wszystko działo się za jej zgodą” – miał stwierdzić jeden z przesłuchiwanych mężczyzn, którzy uwięzili, bili i gwałcili 26-letnią kobietę w Łodzi przez 10 dni. Kobieta, której udało się uciec, zmarła w szpitalu. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]