Ludzie skrzywdzeni

W dniu 25 VI 1981 na zbiegu ulic 1 Maja i Żeromskiego w Radomiu nastąpiło uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego pod przyszły pomnik upamiętniający wydarzenia Czerwca ’76 (...). Organizatorem tej uroczystości był MKR [Międzyzakładowa Komisja Regionalna NSZZ „Solidarność” – red.] Ziemia Radomska. W uroczystości tej brało udział około 11 tys. osób. Odbyła się również msza święta celebrowana przez biskupa Materskiego (...). Obecny był także przewodniczący KKP [Krajowej Komisji Porozumiewawczej, koordynującej działania „Solidarności”] Lech Wałęsa”.
To fragment tajnej „Charakterystyki zagadnienia nielegalnych zgromadzeń w sprawie obiektowej kryptonim »Rocznica«”, sporządzonej w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Radomiu w 1987 r.
Dalej czytamy: „Obelisk »Czerwiec 76« usytuowany jest u zbiegu dwóch najważniejszych ulic miasta, Żeromskiego i 1 Maja – mających...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]