Reklama

Ładowanie...

Pokusa hybrydyzacji

Pokusa hybrydyzacji

23.03.2020
Czyta się kilka minut
W płytkich stawach Ameryki Północnej samice ropuch z gatunku Spea bombifrons decydują się na skok w bok – krzyżują się z samcami innego gatunku ropuchy, S. multiplicata.
DAVID PFENNIG / AMERICAN INSTITUTE OF PHYSICS
J

Jak wyjaśniają Catherine Chen i Karin Pfenning w „Science”, spłodzone w ten sposób potomstwo rozwija się szybciej – w trudniejszych warunkach ma większe szanse na przeżycie. W głębszych stawach samice S. bombifrons preferują partnerów z własnego gatunku. To pierwszy dowód na to, że hybrydyzacja – krzyżowanie się osobników należących do różnych gatunków – może podlegać presjom selekcyjnym. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]