Reklama

Pokój z widokiem na morze

Pokój z widokiem na morze

15.08.2015
Czyta się kilka minut
Marcin Żyła z Kos: Dla uciekinierów z Syrii i Afganistanu mała wyspa na Morzu Egejskim stała się ostatnio główną bramą do Europy.
Migranci z Syrii przypłynęli na grecką wyspę Kos. 13 sierpnia 2015 r. / fot. AFP / East News
Migranci z Syrii przypłynęli na grecką wyspę Kos. 13 sierpnia 2015 r. / fot. AFP / East News
P

Ponton znaleźliśmy w sobotę, w samo południe – fale uderzały nim o betonowe nabrzeże. Kogo tu przywiózł, trudno było powiedzieć. Po pasażerach ślad się urwał.

Dwójka obecnych w porcie greckich żołnierzy nie potrafiła ukryć zdziwienia: przecież szmuglerzy, unikając wykrycia, przywożą uchodźców na Kos nocami. Gdy ich wysadzą, zwykle wiele metrów od plaży, resztę drogi ludzie muszą pokonywać wpław. Kiedy w końcu padają na piasek, kłaniają się Bogu w podzięce za szczęśliwy koniec przeprawy. Nie zawsze znają nazwę wyspy, na której wylądowali.

A ten pięciometrowy gumowy ponton zawinął do mariny niemal oficjalnie: w środku dnia, nieopodal wojskowej przystani, tuż obok amerykańskiej rodziny, która obok zakotwiczyła pięknym jachtem. Ona też nikogo nie spostrzegła.
Zaszeleściły krótkofalówki i zaraz dołączył do nas Emmanuel. Nie wyglądał na oficera: niski i szczupły, z...

19766

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

u nas przygotowania do ŚDM. To teraz spędza sen z powiek chrześcijanom, głównym organizatorom 'impry'. Wprawdzie przyjazd uchodźców i niechrześcijan nie byłby tym samym wydarzeniem, niemniej uszczęśliwiłoby wielu i zapewne samego papieża Franciszka. Mamy 'źle w głowach' jeśli chrześcijaństwo kojarzy nam się ze zlotami...Pięknie jest spotkać się, wspólnie modlić i śpiewać na Bożą chwałę, ale jeszcze piękniej podróżnych w dom przyjąć i głodnych nakarmić...Ponadto myślę sobie jaki piękny pomnik/świątynię wystawilibyśmy Janowi Pawłowi II o wiele wspanialszą, aniżeli ta wzniesiona z murów. Człowiek nie ma gdzie głowy położyć, a my będziemy się bawić, nawet radość ze wspólnej modlitwy nie będzie tak wielka wobec całego tego nieszczęścia.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]