Reklama

Greckie ucho igielne

Greckie ucho igielne

24.04.2016
Czyta się kilka minut
Tu trzeba nauczyć się czekać – to najważniejsza lekcja dla ponad 50 tys. uchodźców i imigrantów, którzy utknęli w Grecji. Większość wciąż wierzy, że znajdzie nowy dom w Europie.
Koczowisko uchodźców i imigrantów na terenie portu w Pireusie, marzec 2016 r. Fot. Milos Bicanski / GETTY IMAGES
W

W niedzielne popołudnie na placu Omonia – położonym o jedną stację metra od słynnej Syntagmy – można dojść do wniosku, że to wcale nie jest centrum Aten. Na okolicznym skwerze przesiadują bowiem liczne grupki Afgańczyków i Pakistańczyków. Czasem w tle mignie kilkuosobowa rodzina z Syrii lub Iraku.

Tak jak na przykład Intisar i Abdul, którzy wraz z piątką dzieci idą szybkim krokiem przez plac. Nie przyszli tu jednak na spokojne pogaduszki, tylko w poszukiwaniu agencji turystycznej, która pomoże im w załatwieniu biletów powrotnych do Iraku.

Najbardziej aktywna jest Intisar, dostojna 45-latka w dziewiątym miesiącu ciąży, która swoją cierpliwością mogłaby obdarzyć każdego. Nienaganną angielszczyzną zagaduje pracowników kolejnych agencji i porównuje koszty. Zimna kalkulacja to nieodłączny element, który towarzyszy jej rodzinie w drodze do Europy.

Podobnie jak...

14572

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]