Reklama

Greckie ucho igielne

Greckie ucho igielne

24.04.2016
Czyta się kilka minut
Tu trzeba nauczyć się czekać – to najważniejsza lekcja dla ponad 50 tys. uchodźców i imigrantów, którzy utknęli w Grecji. Większość wciąż wierzy, że znajdzie nowy dom w Europie.
Koczowisko uchodźców i imigrantów na terenie portu w Pireusie, marzec 2016 r. Fot. Milos Bicanski / GETTY IMAGES
W

W niedzielne popołudnie na placu Omonia – położonym o jedną stację metra od słynnej Syntagmy – można dojść do wniosku, że to wcale nie jest centrum Aten. Na okolicznym skwerze przesiadują bowiem liczne grupki Afgańczyków i Pakistańczyków. Czasem w tle mignie kilkuosobowa rodzina z Syrii lub Iraku.

Tak jak na przykład Intisar i Abdul, którzy wraz z piątką dzieci idą szybkim krokiem przez plac. Nie przyszli tu jednak na spokojne pogaduszki, tylko w poszukiwaniu agencji turystycznej, która pomoże im w załatwieniu biletów powrotnych do Iraku.

Najbardziej aktywna jest Intisar, dostojna 45-latka w dziewiątym miesiącu ciąży, która swoją cierpliwością mogłaby obdarzyć każdego. Nienaganną angielszczyzną zagaduje pracowników kolejnych agencji i porównuje koszty. Zimna kalkulacja to nieodłączny element, który towarzyszy jej rodzinie w drodze do Europy.

Podobnie jak...

14572

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]