Reklama

„Pokój i Dobro!”

„Pokój i Dobro!”

29.11.2011
Czyta się kilka minut
Przywołuję znane franciszkańskie pozdrowienie, bo mamy za sobą "Echo Asyżu" w Krakowie.
P

Pokój i dobro idą razem. Pytanie o prawdziwe dobro drugiego człowieka jest znakiem, że nie traktuję go już jak wroga. Rzadko myślimy w kategoriach "dobra", częściej - w kategoriach "racji". Ks. Tischner mawiał: "Może i masz rację; ale jakie z tego dobro?".

Biedaczyna z Asyżu nigdy nie nazwał Boga "Racją"; za to w wielu tekstach nazywa Go "dobrem". W "Uwielbieniu Boga Najwyższego" mówi: "Ty jesteś dobro, wszelkie dobro, najwyższe dobro". We wprowadzeniu do "Modlitwy Pańskiej": "Ty, Panie, jesteś dobrem najwyższym, wiecznym dobrem, od którego pochodzi wszelkie dobro, bez którego nie ma żadnego dobra". W kolekcie z "Modlitw pochwalnych": "Wszechmogący, najświętszy, najwyższy i największy Boże, wszelkie dobro, najwyższe dobro, całe dobro, który sam jesteś dobry!". Właśnie obraz Boga, który jest Dobrem, czynił Franciszka człowiekiem pokoju, pełnym szacunku także...

3380

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]