Reklama

Ładowanie...

Pokochać szarość

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Zarówno Jezus, jak i Jan Chrzciciel zaczynają swą misję w sercu pustyni, wśród skorpionów, kamieni i piasku. Pustynny pejzaż łatwiej wyzwala ze złudzeń, łagodzi tęsknotę za nastrojem triumfu, znamiennym dla Niedzieli Palmowej, pozwala skupić uwagę na tym, co istotne i bliskie tajemnicom Królestwa. Jego surowość wprowadza w perspektywę, w której znika szum informacyjny, a głos Boga słychać dużo wyraźniej w pustynnym wyciszeniu niż w codziennej dawce zgiełku życia.
G

Gdy Bóg potrzebuje nas wśród szarych piasków pustyni, nie należy tęsknić do zielonych łąk obsypanych barwnymi kwiatami. Królestwo Niebieskie przybliża się nie dzięki zachwytom płynącym z egzaltacji, lecz dzięki wytrwałemu poszukiwaniu Bożych śladów pośród wędrujących piasków szarej codzienności. Adwentowe nawrócenie dokonuje się także przez umiejętność spokojnego odchodzenia od tego, co znajome, ukochane, bliskie psychologicznie. Gdyby Jan Chrzciciel roztkliwiał się nad urokiem miasta, które zostawił przychodząc na pustynię, zapewne nie zasłużyłby na miano największego spośród zrodzonych z niewiasty (Łk 7, 28). Na szlaku adwentowej przemiany trzeba uczyć się trudnej miłości do szarych pustynnych krajobrazów, przyjmowanych w imię wyboru najwyższych wartości Królestwa Niebieskiego.

844

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]