Reklama

Pokochać szarość

Pokochać szarość

19.12.2004
Czyta się kilka minut
Zarówno Jezus, jak i Jan Chrzciciel zaczynają swą misję w sercu pustyni, wśród skorpionów, kamieni i piasku. Pustynny pejzaż łatwiej wyzwala ze złudzeń, łagodzi tęsknotę za nastrojem triumfu, znamiennym dla Niedzieli Palmowej, pozwala skupić uwagę na tym, co istotne i bliskie tajemnicom Królestwa. Jego surowość wprowadza w perspektywę, w której znika szum informacyjny, a głos Boga słychać dużo wyraźniej w pustynnym wyciszeniu niż w codziennej dawce zgiełku życia.
G

Gdy Bóg potrzebuje nas wśród szarych piasków pustyni, nie należy tęsknić do zielonych łąk obsypanych barwnymi kwiatami. Królestwo Niebieskie przybliża się nie dzięki zachwytom płynącym z egzaltacji, lecz dzięki wytrwałemu poszukiwaniu Bożych śladów pośród wędrujących piasków szarej codzienności. Adwentowe nawrócenie dokonuje się także przez umiejętność spokojnego odchodzenia od tego, co znajome, ukochane, bliskie psychologicznie. Gdyby Jan Chrzciciel roztkliwiał się nad urokiem miasta, które zostawił przychodząc na pustynię, zapewne nie zasłużyłby na miano największego spośród zrodzonych z niewiasty (Łk 7, 28). Na szlaku adwentowej przemiany trzeba uczyć się trudnej miłości do szarych pustynnych krajobrazów, przyjmowanych w imię wyboru najwyższych wartości Królestwa Niebieskiego.

844

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]