Reklama

Pokochać siebie

Pokochać siebie

19.06.2016
Czyta się kilka minut
Kochać siebie? Czyż to nie egoizm – czyli grzech? Paweł Apostoł odpowiada: „Przecież całe Prawo zawiera się w tym jednym nakazie: Miłuj bliźniego jak siebie samego”.
O. Wacław Oszajca
J

Jak jednak kochać kogoś, kto wcale nie chce, byśmy go kochali? Więcej nawet: robi wszystko, byśmy go znienawidzili? Jeśli mamy kochać innych tak samo jak siebie, bądźmy konsekwentni i zapytajmy, jak pokochać Hitlera, Stalina? Chcąc odpowiedzieć na te wszystkie pytania, zastanówmy się najpierw nad miłością do siebie. Jak kochać siebie, żeby ta miłość prowadziła nas do kochania każdego człowieka? O tym, że to trudna sztuka, przekonują ci, którzy ćwiczyli się w niej pod okiem Jezusa.

Łukasz Ewangelista opowiada o wielkim oburzeniu apostołów na mieszkańców pewnej samarytańskiej wioski, którzy nie chcieli udzielić gościny Jezusowi, gdyż był On innej narodowości i religii. Apostołowie podpowiedzieli więc Jezusowi, by potraktował tych niegodziwców, jak na to zasługują: ogniem z nieba, niby mieszkańców Sodomy i Gomory. „Lecz Jezus odwrócił się i skarcił ich”, mówi Łukasz. Wspomina też...

3034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Piękne. Dziękuję.

Dlaczego TAKICH kazań nie można usłyszeć w naszych świątyniach? Dlaczego taka narracja nie jest powszechna?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]