Reklama

Pogranicze w śpiączce

Pogranicze w śpiączce

15.06.2020
Czyta się kilka minut
Cisza, spokój, przy targowisku dla Niemców wreszcie słychać ptaki. Dla Świnoujścia jednak taśma przecinająca promenadę nad morzem oznaczała powolne zamieranie.
Tzw. niemiecki rynek, Świnoujście, 5 czerwca 2020 r. ARTUR KUBASIK
J

Jakby czas cofnął się do lat osiemdziesiątych. Nie ma co prawda radzieckich żołnierzy, ale miasto stało się nieco klaustrofobiczne – z jednej strony Bałtyk, z drugiej Świna, z trzeciej granica. Do pełnego obrazu brakuje tylko biegaczy pustynnych, czyli roślin, których pędy przelatują na westernach przez puste ulice.

Wielu mieszkańców przyjęło zamknięcie granic z ulgą. Z Niemiec docierały plotki, że mieszkańcy najbardziej dotkniętych epidemią landów kierują się na północny wschód, gdzie liczba zakażeń jest mniejsza. W przededniu zamknięcia granic sznur niemieckich samochodów, załadowanych kanistrami, kierował się do polskich stacji benzynowych. Gdy wprowadzono już kontrole, kolega wracający zza Odry wrzucił na lokalną grupę facebookową pytanie, czy na przejściu Garz – Świnoujście są duże kolejki. „A co, chcesz nam przywieźć śmierć?” – odpowiedział ktoś.

Przaśność na...

7943

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przejście graniczne w Swinoujsciu było otwarte już w latach 70-tych dla ruchu pieszego i rowerowego.Czyli grubo przed zjednoczeniem Niemiec. Sama przejezdzalam na składaku.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]