Reklama

Pogorzelisko

Pogorzelisko

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Nic nie wskazuje na to, by nasze życie polityczne szybko otrząsnęło się po kilkumiesięcznej kampanii wyborczej. Zwłaszcza że - i nikt chyba tego nie przewidział - po wyborach jest jeszcze gorzej.
W

Wilczy dół rządowych negocjacji poprzedzających wybór prezydenta, wykopany przez Aleksandra Kwaśniewskiego i Włodzimierza Cimoszewicza celem powiększenia szans tego ostatniego, odkryto już dawno. Nikt za to nie przewidział dramaturgii wydarzeń w trzech kolejnych aktach, gdy w wyborcze wieczory przed kamerami kolejno pryskały nadzieje zrodzone przez sondaże.

Jednak intrygi i zawiedzione nadzieje tylko pogłębiły efekt czegoś znacznie poważniejszego. Nowy rząd, zanim jeszcze powstał, wpadł w pułapkę zastawioną przez sam kształt systemu politycznego. Tezę tę warto prześledzić porównując możliwości działania systemu politycznego z tym, co obserwujemy wokół. Przy okazji zastanawiając się, jakie inne warianty są tu możliwe do zastosowania - tej lekcji nie można opuścić.

Reprezentacja poglądów

Wedle powszechnie...

12261

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]