Reklama

Poeta w czasie zamętu

Poeta w czasie zamętu

06.02.2007
Czyta się kilka minut
To są wiersze celne, nie ma w nich za dużo słów. Formy zwarte, a przy tym niekamienne. Wieloznaczne, po staremu, lecz nie wszystkoznaczne, albo nicnieznaczne, po nowemu.
Julian Kornhauser / fot. D. Węgiel
J

Julian Kornhauser nigdy nie przestał być poetą interesującym, podczas gdy wielu innych, często cenionych wyżej, przestało. Może kariera na tym właśnie polega, żeby - dorobiwszy się rozpoznawalnego stylu - trzymać się go wiernie, tak, aby miłośnicy sprawdzonej marki nigdy nie poczuli się zawiedzeni. Autor "Origami" idzie jednak inną drogą albo inaczej, na wielu ścieżkach stara się spotkać to, czego poeta łaknie najbardziej: poczucie, że wiersz się spełnił.

Ambicja totalna

Z tego wynika zmienność jego kolejnych tomów, które albo przybierają postać płynną, charakterystyczną dla nostalgicznych zwierzeń, albo - jak w książce najnowszej - narzucają sobie rygor oszczędnej i precyzyjnej formy. Sztuka układania słów (origami jest japońską sztuką układania kompozycji z papieru) służy w tym wypadku kiełznaniu chaosu. Wymagana przy...

8167

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]