Reklama

Ładowanie...

Podcięta gałąź

Podcięta gałąź

09.06.2017
Czyta się kilka minut
Puszcza Białowieska jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mimo to, od przejęcia władzy przez PiS, leśnicy właśnie tu prowadzą masową wycinkę drzew.
Zenon Kruczyński / Fot. Karol Grygoruk
J

Jej głównym celem jest pozyskanie drewna na sprzedaż, chociaż zwolennicy wycinki przekonują, że chodzi o pozbycie się korników.

Od niedawna wycinka prowadzona jest przy wsparciu ciężkiego sprzętu. W minionym tygodniu na drodze maszyn stanęli ekolodzy. – Prosimy naukowców o przeprowadzenie wizji lokalnych w miejscach, gdzie wycięto martwe drzewa, oraz na składach drewna, z których są wywożone – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska. Blokada ma dać naukowcom czas na przeprowadzenie badań.

W okolicach wsi Czerlonka, gdzie trwa protest ekologów, policja użyła siły, by pozbyć się protestujących. Wśród tych ostatnich był m.in. Zenon Kruczyński (na zdjęciu), autor książki „Farba znaczy krew”, który w trakcie interwencji funkcjonariuszy stracił przytomność. W wywiadzie dla „TP” mówił przed tygodniem m.in.: – Uparcie i niestety skutecznie jak na razie tniemy gałąź, na której siedzimy. W końcu tak sobie zaszkodzimy, że nie będzie czym oddychać. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]