Reklama

Ładowanie...

Pod powierzchnią

29.03.2021
Czyta się kilka minut
Od trzech lat grupa medyków udziela w Warszawie pomocy osobom bezdomnym. Dla wielu to pierwsza od lat szansa na kontakt z lekarzem.
Pielęgniarka Iwona Kiljan-Kaca i lekarz Adrian Szeląg udzielają pomocy bezdomnemu Ryszardowi. Warszawa, listopad 2019 r. EMILIA WESOŁOWSKA
N

Na niebie dziś ani jednej chmury – a mimo to ziąb jak diabli. Wystarczyło kilka minut koło karetki na dziedzińcu schroniska na Żytniej w Warszawie, a nogi i ręce już zdrętwiałe na amen. Za chwilę karetka fundacji Ambulans z Serca, której wolontariusze opiekują się w Warszawie osobami bezdomnymi, wyjedzie na patrol.

Plan na dziś: odwiedziny trzech punktów na mapie miasta.

Franciszek

W patrolu oprócz kierowcy, Janusza Cholewińskiego, pojadą: Iwona Kiljan-Kaca (pielęgniarka), Adrian Szeląg (lekarz) i Emilia Wesołowska (pracownik socjalny, ratownik i prezes fundacji).

Najpierw pojedziemy do Franciszka, który przebywa stale pod murem Muzeum Powstania Warszawskiego. To od kilku lat jego dom.

– Mniej więcej od 2017 r. ratownik fundacji, Tomek, utrzymuje z nim stały kontakt – mówi Emilia. – To trudna relacja, Franciszek prawdopodobnie jest w kryzysie...

12530

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]