Reklama

Pod powierzchnią

Pod powierzchnią

29.03.2021
Czyta się kilka minut
Od trzech lat grupa medyków udziela w Warszawie pomocy osobom bezdomnym. Dla wielu to pierwsza od lat szansa na kontakt z lekarzem.
Pielęgniarka Iwona Kiljan-Kaca i lekarz Adrian Szeląg udzielają pomocy bezdomnemu Ryszardowi. Warszawa, listopad 2019 r. EMILIA WESOŁOWSKA
N

Na niebie dziś ani jednej chmury – a mimo to ziąb jak diabli. Wystarczyło kilka minut koło karetki na dziedzińcu schroniska na Żytniej w Warszawie, a nogi i ręce już zdrętwiałe na amen. Za chwilę karetka fundacji Ambulans z Serca, której wolontariusze opiekują się w Warszawie osobami bezdomnymi, wyjedzie na patrol.

Plan na dziś: odwiedziny trzech punktów na mapie miasta.

Franciszek

W patrolu oprócz kierowcy, Janusza Cholewińskiego, pojadą: Iwona Kiljan-Kaca (pielęgniarka), Adrian Szeląg (lekarz) i Emilia Wesołowska (pracownik socjalny, ratownik i prezes fundacji).

Najpierw pojedziemy do Franciszka, który przebywa stale pod murem Muzeum Powstania Warszawskiego. To od kilku lat jego dom.

– Mniej więcej od 2017 r. ratownik fundacji, Tomek, utrzymuje z nim stały kontakt – mówi Emilia. – To trudna relacja, Franciszek prawdopodobnie jest w kryzysie...

12530

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]