Reklama

Pod drzwiami

Pod drzwiami

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Wiele współczesnych utworów stawia czytelnika przed zasadniczym pytaniem: co to właściwie znaczy – rozumieć wiersz?
P

Po przeczytaniu uwag prof. Henryka Markiewicza jestem ucieszony i zakłopotany. Ucieszony z powodów oczywistych: każdy pragnąłby mieć tak uważnego czytelnika – i krytyka tekstu – jak prof. Markiewicz. W dodatku rzadko się dziś zdarza, żeby przedmiotem polemiki była lektura poezji, jeszcze rzadziej – by polemika nie miała charakteru osobistego, lecz była rozmową „o sprawie”. Ale jestem też zakłopotany, bo tekst zmusza mnie do wyjaśnienia kilku spraw ogólnych i kilku szczegółowych, które, jak mi się wydawało, wyjaśnienia nie potrzebują. Ponieważ jednak Pan Profesor występuje po trosze także jako rzecznik tych, którzy w ogóle mają kłopot z poezją współczesną, może warto co nieco dodać na swoją – i tej poezji – obronę.

Źródłem zasadniczego nieporozumienia jest forma, w jakiej prezentuję moje odczytania współczesnych wierszy. Felieton jako forma krótka, o ściśle określonych przez...

5525

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]