Reklama

Pochwała codzienności

Pochwała codzienności

26.02.2018
Czyta się kilka minut
S. BARBARA CHYROWICZ, etyk: W każdym wyborze jest coś niewybranego, a w każdej miłości coś niekochanego. Nie ma co sobie wmawiać, że trafny wybór to taki, w którym nie ma buntu, bólu, cierpienia i zmagania.
IWONA BURDZANOWSKA DLA „TP”
B

BŁAŻEJ STRZELCZYK: I co, wszystkie książki stojące w tym gabinecie przeczytała Siostra od deski do deski?

S. BARBARA CHYROWICZ: Jeden z moich kolegów twierdzi, że pokutą pracownika naukowego w czyśćcu będzie przeczytanie wszystkich książek, które kupił, a do których nawet nie zajrzał.

A ja mam takiego, który mówi, że inteligent nie musi przeczytać wszystkich swoich książek, ale musi wiedzieć, co w nich jest.

Też ładne.

No to jak? Będzie Siostra zalegała w czyśćcu nad tymi książkami?

Gdyby tylko z tego powodu, to pół biedy – rzeczywiście, nie przeczytałam od deski do deski wszystkich książek, które stoją w moim gabinecie.

A co to jest w ogóle za miejsce, ten gabinet filozofa?

To jest, proszę pana, miejsce, gdzie się siedzi i się myśli, a potem czasem pisze. Do myślenia nie potrzeba wielu gadżetów. Trzeba sobie...

16417

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Nie artykułem ale sprawą wg. mnie etyczną.Ksiądz nie udzielił rozgrzeszenia 11-letniej dziewczynce z powodu Jej półrocznego nie uczęszczania do kościoła w dni świąteczne.Fakt nie chorowała,dla wierzącego to grzech ciężki. Mam jednak wrażenie ,że kapłan mógł postąpić na wiele sposobów ale czy koniecznie tak ???? Co na to etyka?

ta sytuacja obrazuje kumulację największych uzurpatorskich przekrętów i wynaturzeń polskiego kościoła katolickiego - celowo pisze polskiego, janapawłowego dodam, bo w wielu innych społecznościach skutecznie zostały wyeliminowane ✚✚✚ zmuszanie pod karą wiecznego potępienia członków wspólnoty do regularnego odwiedzania kościołów [za tym wiadomo, stoją przede wszystkim taca i indoktrynacja], plus obowiązkowe spowiadanie się funkcjonariuszowi instytucji ze wszystkiego, co instytucja uznała za stosowne, nawet z podobnych bzdetów - okraszone dogmatem o iście boskiej mocy kapłana wpuszczania do nieba bądź strącania w czeluść otchłani... to kwintesencja sekciarstwa w działaniu ✚✚✚ tej poniżonej w konfesjonale dziewczynce należą się te słowa: Bóg cię kocha zawsze i wszędzie, kochaj w zamian bliźnich i bądź sobą, księdzu wybacz i więcej się nim nie przejmuj

Słowa siostry Barbary są jak kubek chłodnej wody w upalny dzień.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]