Reklama

Po zdymisjonowaniu Witolda Kuleszy

Po zdymisjonowaniu Witolda Kuleszy

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Prof. Witold Kulesza, kierujący od 2000 r. Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, stanowiącą pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej, został zdymisjonowany bez podania przyczyn. Co więcej, owych przyczyn "nie zna dokładnie premier Jarosław Kaczyński, który odwołał prof. Kuleszę.
Z

Zdaniem premiera, powodem mogły być wątpliwości co do aktywności pionu śledczego IPN, a dymisję prof. Kuleszy podpisał na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, u którego zabiegał od kilku miesięcy o tę zmianę Janusz Kurtyka, szef IPN. Zabiegał, ponieważ konsekwentnie wymienił całe kierownictwo Instytutu, czyli: swoich zastępców, szefów pionów archiwalnego, edukacyjnego i wreszcie śledczego. Dlaczego? Nie wiadomo i nie za bardzo interesowało to premiera, który co prawda decyduje o najważniejszych zmianach kadrowych, ale w praktyce nie jest w stanie zapanować nad doborem ludzi. Zapewne wkrótce podpisze nominację na nowego szefa pionu śledczego jednemu z prokuratorów IPN także nie bardzo wiedząc, dlaczego.

Wydaje się, że kluczem do zrozumienia sytuacji w Głównej Komisji Ścigania Zbrodni było zdanie wypowiedziane kilka tygodni temu przez prof....

1610

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]