Po pierwsze duchowość

Nasze pismo kierujemy do tych, którzy chcą żyć pełniej i lepiej (nie: łatwiej) - mówi o. Antoni Rachmajda, redaktor naczelny Zeszytów.

04.04.2004

Czyta się kilka minut

Pierwsze “Zeszyty" ukazały się w 1993 roku. Pismo poświęcone duchowości (tak brzmi podtytuł) wydaje “Flos Carmeli", Wydawnictwo Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych; redakcja mieści się w Poznaniu. Pomysłem na pismo (wtedy redaktorem naczelnym był o. Wojciech Ciak) były numery monograficzne - dotyczące m.in. modlitwy, wolności, samotności. Do 1995 r. ukazało się 10 numerów. Wtedy - ze względów ekonomicznych - wydawanie zawieszono.

Pięć lat później “Zeszyty" reaktywowano. Zasadnicza reforma nastąpiła od numeru 18., czyli pierwszego w 2002 r. Nowy zespół, z o. Antonim Rachmajdą na czele, postanowił “zrestrukturyzować" pismo. “Ponieważ chcemy, by nasze pismo nie dotyczyło tylko teorii, lecz opierało się na doświadczeniu i proponowało różne rozwiązania możliwe dla człowieka »żyjącego« wiarą (...), centralna jest dla nas »duchowość«, lecz pojmowana jako »duchowość integralna«, obejmująca i charakteryzująca całego człowieka" - czytamy w redakcyjnym słowie wstępnym. Główny dział “Duchowość" (w kolejnych numerach podzielony na trzy części: “Orientacje", “Przybliżenia", “Opcje") poprzedzono działem “Horyzonty", którego wprowadzenie redaktorzy tak uzasadnili: “Aby jednak ta duchowość była zrozumiała i by stawała się jasna jej rola odpowiedzi na aktualne problemy człowieka, niezbędne jest nakreślenie tła społeczno-kulturalnego". Kolejne działy “zrestrukturyzowanego" kwartalnika to: “Karmel Terezjański" (obejmujący części: “Historia", “Refleksja" i “Praktyka") oraz “Sztuka a sacrum".

- Pismo kierujemy do tych, którzy chcą żyć pełniej i lepiej (nie: łatwiej) - mówi o. Antoni Rachmajda. - Dla człowieka, który wierzy w żywego i bliskiego Boga, który jest Miłością, duchowość nie jest luksusem czy ekstrawagancją zarezerwowaną na niedzielę, emeryturę czy “czas trwogi". Jest raczej - mówiąc za ks. Tischnerem - odkrywaniem swoich możliwości, kondycji jako osoby “otwartej na Boga".

Przełomowy (również ze względu na szatę graficzną) numer z 2002 r. poświęcono postowi, jałmużnie i modlitwie. Autorzy reprezentują różne profesje, tytuły i środowiska. Na łamach dostrzec można znane nazwiska: Stanisław Barańczak, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Stefan Bratkowski, Stanisław Grygiel, Zdzisław Krasnodębski, Marcin Król, ks. Józef Kudasiewicz, Karol Meissner OSB, Wacław Oszajca SJ, ks. Roman Rogowski, ks. Jerzy Szymik, Piotr Śliwiński, ks. Tomasz Węcławski czy abp Józef Życiński. W “Zeszytach" publikowano zmarłych już wybitnych teologów Karla Rahnera i Hansa Ursa von Balthasara, a także teksty wielkich mistyków Karmelu, Doktorów Kościoła i współczesnych karmelitów, znawców i komentatorów nauki mistyków. W założeniu redaktorów język “Zeszytów" ma mieć charakter mądrościowy - ani zbyt hermetyczny, ani zbyt kolokwialny.

Ostatni, 26. numer (styczeń-marzec 2004) nosi tytuł “Gdy rozum śpi...". “Sen umysłu to wieloznaczne i niejasne pojęcie - piszą we wstępie redaktorzy kwartalnika. - Nie podejmujemy się próby wyjaśnienia go (...). Na stronach »Zeszytów« (...) pojawi się raczej próba różnorakich odpowiedzi na pytania, czy rozum śpi; co robić, jeżeli śpi; jak pobudzać aktywność człowieka, by do snu nie dopuszczać".

“Zeszyty" rozpoczyna apokryficzny tekst Małgorzaty Klunder “Panna głupia". Poeta i publicysta Tomasz Stawiszyński zastanawia się, po co “Europejczyk myśli?". Na uwagę zasługują teksty prof. Uniwersytetu Laterańskiego Stanisława Grygiela (“Myśl bez miłości prowadzi donikąd") oraz Adama Workowskiego (“Myślenie z kimś i dla kogoś"). “Osoba jest darem, bo jest miłością. Darem jest więc i prawda - pisze Grygiel. - Szukając tego daru, przygotowywać się na jego przyjście, umieć czekać na niego, znaczy właśnie myśleć. Myśl, pytając o dar, dojrzewa. Staje się coraz bardziej myślą, czyli pytaniem, szukaniem i czekaniem. (...) Myślenie jest szkołą padania na kolana - tak pije się wodę ze źródła". “Myśli się zawsze z kimś - przekonuje Adam Workowski, uczeń ks. Tischnera. - Napotkany człowiek daje do myślenia. Myślenie jest również myśleniem dla kogoś. Szukamy odpowiedzi na pytania, jakie nasuwają ludzkie doświadczenia". A czy dziś rozum śpi? - zastanawiają się filozof Bohdan Chwedeńczuk, socjolog i filozof Zdzisław Krasnodębski, historyk idei Marcin Król, publicysta Piotr Semka, teolog ks. Tomasz Węcławski i abp Józef Życiński.

Redaktorzy zaplanowali już kolejne numery na bieżący rok, stanowiące rozwinięcie pary zagadnień “Logos" - “Ethos". I tak najbliższy nosi tytuł “Było słowo..." (o słowie i języku), a kolejne: “Dziecko we mgle" (poznawanie świata wartości) oraz “Dom na piasku" (wybór i realizacja wartości).

"Zeszyty Karmelitańskie", adres internetowy: www.floscarmeli.poznan.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 14/2004