Plaża nam leży

Wszystko, co stałe, roztapia się tu w słońcu, również przestrzeń i czas. Oto nasz raport znad oblężonego morza.

Reklama

Ładowanie...

Plaża nam leży

11.08.2018
Czyta się kilka minut
Wszystko, co stałe, roztapia się tu w słońcu, również przestrzeń i czas. Oto nasz raport znad oblężonego morza.
Władysławowo, sierpień 2015 r. ŁUKASZ DEJNAROWICZ / FORUM
O

O plaży rozmawiamy zwykle językiem bezruchu: „wypoczywać”, „smażyć się”... Tymczasem plażowanie jest faktycznie domeną nieustannej zmiany, krzątaniny, przemieszczania się. Stanowi wyzwanie logistyczne i sprawdzian zaradności. Spójrzmy na nasz urlop jako na fascynujące laboratorium nowoczesności, która zmienia czasową i przestrzenną skalę naszego życia.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat liczba otaczających nas przedmiotów zwiększyła się radykalnie. Dotyczy to, oczywiście, nie tylko plaży. Ale plażowanie, jako sytuacja nadzwyczajna, wyłączona w pewien sposób z porządku codzienności, łatwiej pozwala nam uzmysłowić sobie ten przyrost. Inwentarz każdej rodziny liczy już tysiące rzeczy, których pragniemy, potrzebujemy, które czynią nasze życie łatwiejszym i zabawniejszym. Wiele z tych przedmiotów służy temu, by poradzić sobie z innymi przedmiotami, z ich nawałem, skumulowaną...

18162

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. https://www.tygodnikpowszechny.pl/wakacje

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]