Reklama

Płacz Józefa

Płacz Józefa

12.10.2014
Czyta się kilka minut
Józef dwakroć próbował swoich braci.
C

Chciał wiedzieć, czy raz jeszcze opuszczą jednego z synów Jakuba w nieszczęściu i pozwolą mu sczeznąć w dole. Przy pierwszej ich bytności zatrzymał Szymona. Po raz drugi wystawił ich na próbę, gdy Benjamin został oskarżony o kradzież cudownego kielicha. Tym razem bracia przeszli sprawdzian. Nie dopuścili do skrzywdzenia żadnego ze swoich. Nie pozostawili ich samych. Ale w tych opowieściach powtarza się jeszcze jeden obraz: płacz Józefa.
Za każdym razem, gdy Józef płacze, otwierają się w nim pokłady wspomnień, jakby przeszłość, która się od niego oddaliła, od której się odgrodził egipskim strojem, imionami synów, gwałtownie się do niego wdzierała. Po raz pierwszy płacze, gdy gra przed braćmi rolę gniewnego pana, mówi do nich po egipsku i słucha ich mowy za pośrednictwem tłumacza: „zapłakał obróciwszy się do nich” – czytamy w Księdze (42, 24). Płakał przejęty obecnością braci,...

3583

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]