Reklama

Plac nad place

Plac nad place

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Waldemar Komorowski, Aldona Sudacka: RYNEK GŁÓWNY W KRAKOWIE - krakowski Rynek Główny jest jednym z najpiękniejszych placów Europy. Przybysz, który nie zna jego historii, zapyta jednak od razu: co się stało z ratuszem, dlaczego pozostała zeń tylko imponująca skądinąd wieża? No i przede wszystkim: dlaczego średniowieczni planiści wytyczyli plac tak ogromny?
Rynek Główny w Krakowie - okładka
D

Do niedawna litanię pytań otwierało jeszcze jedno: dlaczego spory fragment reprezentacyjnego salonu miasta ogrodzono drucianym płotem? Nie miejsce tu, by się wdawać w zawiłości relacji pomiędzy poszczególnymi instytucjami miejskimi oraz w szczegóły konfliktu, który rozgorzał niedawno wokół prac archeologicznych na Rynku i pomysłu wykorzystania jego podziemi. Niezależnie od oceny całości przedsięwzięcia, prace te poszerzyły naszą wiedzę o przeszłości placu. Ich wyniki uwzględnia książka dwojga historyków sztuki - pierwsza nowoczesna i przeznaczona dla szerszego grona czytelników monografia Rynku Głównego.

Część pierwsza tomu opowiada o historii tego miejsca od czasów przedlokacyjnych - przypominam, że lokacja Krakowa na prawie magdeburskim to rok 1257 - do współczesności. Część druga zawiera hasła poświęcone poszczególnym obiektom: nieistniejącemu ratuszowi i ...

4003

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]