Reklama

Piosenkarz kontra Kościół

Piosenkarz kontra Kościół

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Rozpatrując sprawę Nergala, Sąd Najwyższy podkreślił równoprawność dwóch wolności: poszanowania uczuć religijnych i swobody wypowiedzi. Wskazał, że artyście wolno dużo, ale nie wszystko.
U

Uchwała Sądu Najwyższego z 29 października w sprawie przestępstwa obrazy uczuć religijnych nie jest dobrą wiadomością ani dla sądów, ani dla artystów. Trybunał uznał bowiem, że przestępstwo to można popełnić, działając zarówno z „zamiarem bezpośrednim”, jak i „ewentualnym”, znacznie poszerzając tym samym zakres penalizacji. Jednocześnie przypomniano, że swoboda wypowiedzi, w tym wypowiedzi artystycznej, jest tak samo ważna jak wolność religijna. Każdorazowo zadaniem sądu będzie zważyć, czy nie doszło do zachwiania tej równowagi. Można się spodziewać, iż kolejne wyroki sądów będą krytykowane za nadmierną ochronę jednej z tych wolności i folgowanie drugiej.

BEZPOŚREDNI CZY EWENTUALNY?

Wykładnią artykułu mówiącego o przestępstwie obrazy uczuć religijnych („Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub...

7136

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]