Reklama

Piosenkarz kontra Kościół

Piosenkarz kontra Kościół

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Rozpatrując sprawę Nergala, Sąd Najwyższy podkreślił równoprawność dwóch wolności: poszanowania uczuć religijnych i swobody wypowiedzi. Wskazał, że artyście wolno dużo, ale nie wszystko.
U

Uchwała Sądu Najwyższego z 29 października w sprawie przestępstwa obrazy uczuć religijnych nie jest dobrą wiadomością ani dla sądów, ani dla artystów. Trybunał uznał bowiem, że przestępstwo to można popełnić, działając zarówno z „zamiarem bezpośrednim”, jak i „ewentualnym”, znacznie poszerzając tym samym zakres penalizacji. Jednocześnie przypomniano, że swoboda wypowiedzi, w tym wypowiedzi artystycznej, jest tak samo ważna jak wolność religijna. Każdorazowo zadaniem sądu będzie zważyć, czy nie doszło do zachwiania tej równowagi. Można się spodziewać, iż kolejne wyroki sądów będą krytykowane za nadmierną ochronę jednej z tych wolności i folgowanie drugiej.

BEZPOŚREDNI CZY EWENTUALNY?

Wykładnią artykułu mówiącego o przestępstwie obrazy uczuć religijnych („Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub...

7136

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]